Ana içeriğe atla

SQL Server 2008 R2 Hakkında Az Bilinen 10 Özellik

SQL Server 2008 R2 sürümü daha çok İş Zekası (BI) konusundaki yenilikleri ile bilinir. Ancak bu sürümle gelen yenilikler bununla sınırlı değildir. Şimdi bu az bilinen 10 özelliğe kısaca göz atalım.
1. SQL Server Express Veritabanı Boyutunda Artış
Pek çok kullanıcının ücretsiz SQL Server Express versiyonundan uzak durmasının bir sebebi, bu versiyonun desteklediği maksimum veritabanı boyutu idi. Yeni sürümle bu limit %150 arttırılarak 4GB’tan 10GB’a yükseltildi. Bu artış daha önce çalışmayan pek çok uygulamanın SQL Server Express ile çalışmasını sağlayacak ve ücretli versiyonlara bir alternatif olmayı sürdürecek.
2. Genişletilmiş Güvenlik
SQL Server 2008 R2’nin Genişletilmiş Güvenlik (Extended Protection) özelliği, service binding ve channel binding kullanarak authenticatin relay tipi saldırılara karşı güvenlik sağlamaktadır. Service binding özelliği daha fazla sunucu kaynağı gerektirdiğinden, seçilecek güvenlik yöntemi CPU üzerindeki yüke göre belirlenmelidir. Genişletilmiş Güvenlik özelliği Windows Server 2008 ve Windows 7 tarafından doğrudan desteklenmekte, diğer işletim sistemleri için ise bir yama yüklenmesi gerekmektedir.

3. SSL Şifrelemede Wildcard Sertifika Desteği
İstemci ve sunucu arasındaki bağlantıda, sunucunun tam alan adı (FQDN) ile aynı olan SSL sertifikası kullanımı yanında wildcard SSL sertifikası kullanımı da desteklenmektedir. Böylelikle tek bir sertifika ile web, web mail ve sql sunucusuna yapılan bağlantıları şifrelemek mümkün olmakta ve SSL sertifika ve yönetim maliyetlerinde düşüşe sebep olmaktadır. Örneğin bir firma bünyesindeki bütün SQL sunuculara erişimi şifrelemek istediğinde, her sunucu için ayrı SSL sertifikası almak yerine, tek bir sertifika ile işini çözebilmektedir.
4. IIS 7 Üzerinden Merge Replication
İki lokasyon arasında merge replication yaparken artık IIS 7’yi SQL listener olarak kullanmak mümkün. Publisher tarafındaki IIS7 kurulumu yapıldıktan sonra subscriber (üye) sunucular IIS7’ye bağlanarak replikasyon yapabilirler. Üstelik bütün haberleşme SSL şifreleme ile korunr. Bu yeni özellik sayesinde her iki lokasyondaki sunucuyu da internete açmadan replikasyon yapmak mümkün olabiliyor. Ayrıca bir VPN bağlantı yapmak da gerekmiyor. Replikasyon eğer iki farklı şirket arasında yapılacaksa da, her iki taraf da ağ altyapılarını karşı tarafa açmadan bu işlemi gerçekleştirebiliyor.
5. Reporting Services (SSRS) altında İşbirliği ve Yeniden Kullanım
Sql Server Reporting Services R2 de, halihazırda mevcut bir özellik olan, komponentlerin SSRS ortamında yeniden kullanımı daha da geliştirilmiş. Yeni rapor parçaları ve paylaşılmış veri kümeleri rapor geliştirme süresini düşürürken, aynı zamanda kurumlarda geliştirilen raporların ortak bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.
6. Yeni Veri Tipleri
Rapor Servislerinin (SSRS) Sql Server 2008 R2 ile gelen sürümünde 3 yeni veri tipi desteklenmekte. Bunlar Sql Azure, Parallel Data Warehouse ve Microsoft SharePoint listesi. Bu yeni veri tipleri sayesinde, firmalar uygulamalarını ve veri tabanlarını Azure bulutunda bulundururken, raporlarını almak, rapoları zamanlamak (schedule) ve ağ paylaşımlarına kaydetmek için mevcut SSRS altyapılarını kullanabilir.
7. BIDS Sql 2008 ile de Uyumlu
SSRS 2008 R2 için kullanılan Business Intelligent Development Studio (BIDS), Report Server proje özelliklerindeki bir ayar ile SSRS 2008 ile geriye dönük uyumlu hale getirilebilir. Böylece ortak bir geliştirme ortamı kullanarak hem 2008 hem de 2008 R2 için geliştirme yapılabilir. Firmalar mevcut SSRS 2008 raporlarını yükseltmek zorunda kalmadan SSRS 2008 R2’yi farklı bir ortama kurup paralel olarak çalıştırabilir.
8. BackUp Compression
SQL Server 2008 çıkışı ile birlikte duyurulmuştu ancak yalnızca Enterprise Edition’ da destekleniyordu. SQL Server 2008 R2 ile birlikte Standart Edition ve üzerinde  destekleniyor. Sıkıştırılmış backup boyutu sıkıştırılmamış olana göre daha küçüktür ve sıkıştırılmış backup daha hızlı çalışır.
9. Master Data Services
SQL Server bu servis ile şirketler farklı sistemlerdeki kritik verilerini merkezi olarak yönetebilirler. Master Data Service kullanarak, bilgi kaynağının merkezden yönetimini sağlayabilir ve veri bütünlüğünü garanti altına alabilirsiniz. Mater Data Service içinde gereksinimlerinize uygun master datayı kendinize özel modellerle yaratabilirsiniz. Master datayı yönetmek isteyen daha fazla kullanıcıya erişim sağlayabilirsiniz ve tüm data hareketlerini kayıt altına alarak denetimi sağlayabilirsiniz. Master Data Service esnek hiyerarşi tanımlamaları yapmasını sağlayarak, master dataları gruplama ve özetleme imkanı sağlar.
10. StreamInsight Teknolojisi
StreamInsight, veri hareketi ve yoğunluğu yüksek veritabanı uygulamaları için sunulmuştur.  Çoklu veri akışlarını işleme, hareketli verileri izleme (RFID sistemlerden veya finans işlemleri gibi sürekli veri akışı olan uygulamalarda), analiz etme ve bu verilere göre hareket etme yeteneği ile gerçek zamanlı bilgiye ulaşmak oldukça avantaj sağlar.
Görüldüğü üzere, herkesin beğenisini kazanan PowerPivot özelliğinin dışında R2’nin daha pek çok güçlü yanı mevcut. Bunları kullanarak R2’den daha yüksek verim almak mümkün.

Necmettin TÜRER, Serap PARLAK

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

UML ve Modelleme – Bölüm 4 (Class (Sınıf) Diyagramları)

Bir önceki makalemizde UML modellemede kullanılan ilk diyagram olan Use Case diyagramını incelemiştik. Bu makalemizde nesne tabanlı programlamada kullanılan sınıflar ve sınıfların arasındaki ilişkileri modelleyebileceğimiz diyagramlar olan Class(Sınıf) diyagramlarını inceleyeceğiz. UML’de sınıflar, nesne tabanlı programlama mantığı ile tasarlanmıştır. Sınıf diyagramının amacı bir model içerisinde sınıfların tasvir edilmesidir. Nesne tabanlı uygulamada, sınıfların kendi özellikleri (üye değişkenler), işlevleri (üye fonksiyonlar) ve diğer sınıflarla ilişkileri bulunmaktadır. UML’de sınıf diyagramlarının genel gösterimi aşağıdaki gibidir. Şekil 1. Class Diyagram Şekil1’de görüldüğü üzere bir dikdörtgeni 3 parçaya bölüyoruz. En üst bölüm sınıf adını, orta kısım özellik listesini (üye değişkenler) ve en son kısım, işlev listesini (üye fonksiyonlar) göstermektedir. Çoğu diyagramlarda alt iki bölüm çıkarılır. Genelde tüm özellik ve işlevler gösterilmemektedir. Amaç, diyagramın sadece belirli k…

UML ve Modelleme – Bölüm 3 (Use Case Diyagramlar)

Önceki iki makalemizde (1, 2) UML’e genel olarak değinip ve modellemede kullanacağımız dokuz diyagram hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde Use Case diyagramından detaylı bahsedeceğiz. Öncelikle, genel Use case diyagramının tanımını hatırlayalım. “Bir kullanıcı ve bir sistem arasındaki etkileşimi anlatan senaryo topluluğudur.” Ivar Jacobson Senaryo tanımı için der ki:
“Aktörle sistem arasında gerçekleştirilen, sonucunda aktöre farkedilir getirisi/ faydası oluşan etkileşimli diyalogdur. ” UML Use Case Diyagramları  sistemin işlevselliğini açıklamak amacıyla kullanılır. Sistemin birbirinden ayrı özelliklerinin detaylarını göstermekten ziyade, Use Case Diyagramlar, tüm mevcut işlevselliği göstermek için kullanılabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri,   Use Case Diyagramlar temelde sequence diyagram ve akış diyagramlarından farklıdır. Use Case diyagramlar dört ana elemandan oluşmaktadır. Aktörler, Sistem (Proje kapsamını belirtir), Use Caseler ve bunlar arasındaki ilişkiler. Şekil…

Cluster ve clustering nedir? Cluster oluşturmanın faydaları nelerdir? (Bölüm I)

Cluster, basit anlamda benzer bir amaç için belirli bir konfigürasyon yapılarak aynı görevi birlikte ya da yedekli çalışmasını sağlayan servistir. Cluster farklı amaçlarla oluşturulabilir fakat son kullanıcı tarafından her zaman tek bir bilgisayar gibi gözükecektir. Bir cluster oluşturmak için en azından iki adet sunucuya ihtiyaç vardır ve bir cluster içindeki her bir sunucu “node” olarak adlandırılır. İhtiyaç olan hizmete göre çeşitli sayıda nodelar bir araya gelerek clusterları oluşturmaktadır. Bir cluster oluşturmak için gerekli sebepler daha fazla performans ihtiyacı, yüksek erişilebilirlik (high availability) ya da her ikisi birlikte olabilir. Şimdi cluster çeşitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden biraz daha yakından inceleyelim. Yüksek erişilebilirlik (High-availability) clusterlarıBu tip cluster yapısında öncelik erişilebilirliği arttırmadır. Bunu tek bir sunucunun görevini herhangi bir donanım yada yazılım problemi oluştuğunda diğer bir sunucunun otomatik olarak devralması olara…