Ana içeriğe atla

UML ve Modelleme – Bölüm 5 (Object Diyagramları)

Önceki makalelerimizde, Use case ve Class diyagramlarını detaylı incelemiştik. Bu makalemizde UML modellemede kullanılan class diyagramlarına benzer bir diyagram türü olan object (nesne) diyagramlarına göz atacağız.
Her nekadar tasarım ve sınıflar tanımlansa da canlı uygulamalarda sınıflar doğrudan kullanılmaz, bu sınıfların örnek veya nesnelerini çalıştırmak için kullanılır. Örnek sınıflar arasındaki ilişkilerin modellenmesinde bu diyagramlar “Object(nesne) diyagramları” olarak adlandırılır. Class diyagramlarına benzerler ve ilişkilerini gösterirken benzer notasyonlar kullanılır. Farkları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir;
Class diyagram
Object Diyagram
1. Sınıf kullanılır.
2. Sistem yapısını anlatırken sınıf özellikleri ve birbirleriyle ilişkilerini modellemede kullanılır(Design time).
3. Sınıf adı, öznitelik ve methodları gösterir.
1. Sınıfın örneği nesne kullanılır (Instance Class)
2. Modellenen sistem yapısının belirli bir andaki bütün yada kısmi görünüşünü anlatır(Run time).
3. Nesne adı, sınıf adı, öznitelik ve sınıfın method parametrelerinin alacağı değerleri gösterir.
Object Diyagram Elemanları
Sınıf diyagramlarını incelediğimiz makalenin son bölümünde verdiğimiz öğrenci-okul çokluk ilişkisi örneğini hatırlayalım.

image
Şekil 1. Okul-öğrenci sınıf diyagramı
Şekil 1’deki class diyagramında birden fazla öğrencinin okul ile olan ilişkisi olarak açıklayabiliriz. Okul(College) ve Öğrenci(Student) sınıflarına öznitelik eklenmiş hali şekil 2’deki gibidir.
image
Şekil 2. Öznitelikleri belirtilen class diyagram örneği
Class diyagramı uygulamada şekil2de gösterildiği gibi çalışır. Object diyagramında okul(College) ve öğrenci(student) sınıflarının örnekleri özniteliklere başlangıç değeri atanarak yaratılır. Şekil 3’te object diyagram senaryosu gösterilmiştir.
image
Şekil 3. Okul-öğrenci class diyaramının object diyagramı olarak gösterimi
Şekil 3’de görüldüğü gibi, object diyagramı okul-öğrenci class diyagramının sistem çalışırken örneklerinin nasıl oluşturulduğunu göstermektedir. Object diyagram örnek sınıfın ismini gösterir.Gösterimde sınıf adı “:” ile ayrılır ve altı çizilir.
Örn : Graduate School of Business: College
Diyagramda değişkenlere değer atanır ve “değişken adı = değişken değeri” ile gösterilir. Bir sonraki makalemizde UML diyagramlarından State (Durum) Diyagramlarını ayrıntılı inceleyeceğiz.
Referanslar
Neslihan ÇALIŞKANEL

Yorumlar

  1. object diaqramlari bu wekilde daha iyi anladim.tewekkurler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

UML ve Modelleme – Bölüm 4 (Class (Sınıf) Diyagramları)

Bir önceki makalemizde UML modellemede kullanılan ilk diyagram olan Use Case diyagramını incelemiştik. Bu makalemizde nesne tabanlı programlamada kullanılan sınıflar ve sınıfların arasındaki ilişkileri modelleyebileceğimiz diyagramlar olan Class(Sınıf) diyagramlarını inceleyeceğiz. UML’de sınıflar, nesne tabanlı programlama mantığı ile tasarlanmıştır. Sınıf diyagramının amacı bir model içerisinde sınıfların tasvir edilmesidir. Nesne tabanlı uygulamada, sınıfların kendi özellikleri (üye değişkenler), işlevleri (üye fonksiyonlar) ve diğer sınıflarla ilişkileri bulunmaktadır. UML’de sınıf diyagramlarının genel gösterimi aşağıdaki gibidir. Şekil 1. Class Diyagram Şekil1’de görüldüğü üzere bir dikdörtgeni 3 parçaya bölüyoruz. En üst bölüm sınıf adını, orta kısım özellik listesini (üye değişkenler) ve en son kısım, işlev listesini (üye fonksiyonlar) göstermektedir. Çoğu diyagramlarda alt iki bölüm çıkarılır. Genelde tüm özellik ve işlevler gösterilmemektedir. Amaç, diyagramın sadece belirli k…

UML ve Modelleme – Bölüm 3 (Use Case Diyagramlar)

Önceki iki makalemizde (1, 2) UML’e genel olarak değinip ve modellemede kullanacağımız dokuz diyagram hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde Use Case diyagramından detaylı bahsedeceğiz. Öncelikle, genel Use case diyagramının tanımını hatırlayalım. “Bir kullanıcı ve bir sistem arasındaki etkileşimi anlatan senaryo topluluğudur.” Ivar Jacobson Senaryo tanımı için der ki:
“Aktörle sistem arasında gerçekleştirilen, sonucunda aktöre farkedilir getirisi/ faydası oluşan etkileşimli diyalogdur. ” UML Use Case Diyagramları  sistemin işlevselliğini açıklamak amacıyla kullanılır. Sistemin birbirinden ayrı özelliklerinin detaylarını göstermekten ziyade, Use Case Diyagramlar, tüm mevcut işlevselliği göstermek için kullanılabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri,   Use Case Diyagramlar temelde sequence diyagram ve akış diyagramlarından farklıdır. Use Case diyagramlar dört ana elemandan oluşmaktadır. Aktörler, Sistem (Proje kapsamını belirtir), Use Caseler ve bunlar arasındaki ilişkiler. Şekil…

Cluster ve clustering nedir? Cluster oluşturmanın faydaları nelerdir? (Bölüm I)

Cluster, basit anlamda benzer bir amaç için belirli bir konfigürasyon yapılarak aynı görevi birlikte ya da yedekli çalışmasını sağlayan servistir. Cluster farklı amaçlarla oluşturulabilir fakat son kullanıcı tarafından her zaman tek bir bilgisayar gibi gözükecektir. Bir cluster oluşturmak için en azından iki adet sunucuya ihtiyaç vardır ve bir cluster içindeki her bir sunucu “node” olarak adlandırılır. İhtiyaç olan hizmete göre çeşitli sayıda nodelar bir araya gelerek clusterları oluşturmaktadır. Bir cluster oluşturmak için gerekli sebepler daha fazla performans ihtiyacı, yüksek erişilebilirlik (high availability) ya da her ikisi birlikte olabilir. Şimdi cluster çeşitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden biraz daha yakından inceleyelim. Yüksek erişilebilirlik (High-availability) clusterlarıBu tip cluster yapısında öncelik erişilebilirliği arttırmadır. Bunu tek bir sunucunun görevini herhangi bir donanım yada yazılım problemi oluştuğunda diğer bir sunucunun otomatik olarak devralması olara…