Ana içeriğe atla

Yıldız Savaşları’ndan Kariyer Öğretileri

Bu ay okuduğum CIO dergisinin yazılarından birisini [1] direk blogda paylaşmak istedim. Aç yaratıklar. Katil canavarlar. Şeytani planlar. Usta Yoda’nın kendisi Circa 2009’u yöneten Bilişim Uzmanı olsa zor zamanlar geçirirdi. Öyleyse biz de Jedi’ların “Kariyer Eğitimine” göz atalım.
Dosya: İşe alım süreci, çalışan kültürü.
Yıldız Savaşları Anı: Cumhuriyet Ordusu, Şeytani Galaktik İmparatorluğu’nun parçası haline gelir ve tüm “klonlar”, “klon davranışları” sergiler. Toplu Jedi katliamı gerçekleşir.
Çıkarılacak Ders: Bireysellik ve girişimcilik, çoğu organizasyonda küçük görülür. Şirketler “Evet adamları” denilen kolonlarla doludur. Başarıya ulaşmanın yolu bu olabilir. “Yakında beni sevmeyi öğreneceksin” – Jabb The Hutt
*****

Dosya: İnsan Kaynakları Yönetimi
Yıldız Savaşları Anı: Jedi konseyi, güvenilmez Anakin’i –ki güce dengeyi getirecek kişidir- Palpatine’in resmi temsilcisi olarak belirler. Galaktik Cumhuriyeti’nin geleceğini yabana atarlar.
Çıkarılacak Ders: “Seçilmiş Kişi” ye, tüm umutları bağlamak ve geleceği onun üstüne kurmak akıllıca bir iş değildir. “Kazanamazsın Darth. Beni öldürsen bile hayal edebileceğinden daha güçlü geleceğim” – Obi Wan Kenobi
******
Dosya: Emeklilik Stratejisi, Başarı Planı
Yıldız Savaşları Anı: Obi Wan eski çırağı Darth Wader’in kendisini öldürmesine izin verir. Vader, onu aşağılarken “Güçlerin çok zayıf yaşlı adam” cümlesini kullanır.
Çıkarılacak Ders: Bazen daha imtiyazlı ve tecrübeli kişiler, takımları için kendilerini feda ederler. Bundan büyük onur olabilir mi?
Yıldız Savaşları Anı: Asiler, İmparatorluğun Ölüm Yıldızı’nın planlarını ele geçirmiştir. Planlarda keşfedilen zayıflık sayesinde, istasyon yok edilir.
Çıkarılacak Ders: Eğer kendinizi “Büyük Projeye” adadıysanız, en kötü ihtimalleri de düşünün ve zayıf yönleri iyi kavrayın.
Referans
1. CIO dergisi sayı 04, Thomas Wailgum, sayfa 48
Deniz KILINÇ

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

UML ve Modelleme – Bölüm 4 (Class (Sınıf) Diyagramları)

Bir önceki makalemizde UML modellemede kullanılan ilk diyagram olan Use Case diyagramını incelemiştik. Bu makalemizde nesne tabanlı programlamada kullanılan sınıflar ve sınıfların arasındaki ilişkileri modelleyebileceğimiz diyagramlar olan Class(Sınıf) diyagramlarını inceleyeceğiz. UML’de sınıflar, nesne tabanlı programlama mantığı ile tasarlanmıştır. Sınıf diyagramının amacı bir model içerisinde sınıfların tasvir edilmesidir. Nesne tabanlı uygulamada, sınıfların kendi özellikleri (üye değişkenler), işlevleri (üye fonksiyonlar) ve diğer sınıflarla ilişkileri bulunmaktadır. UML’de sınıf diyagramlarının genel gösterimi aşağıdaki gibidir. Şekil 1. Class Diyagram Şekil1’de görüldüğü üzere bir dikdörtgeni 3 parçaya bölüyoruz. En üst bölüm sınıf adını, orta kısım özellik listesini (üye değişkenler) ve en son kısım, işlev listesini (üye fonksiyonlar) göstermektedir. Çoğu diyagramlarda alt iki bölüm çıkarılır. Genelde tüm özellik ve işlevler gösterilmemektedir. Amaç, diyagramın sadece belirli k…

UML ve Modelleme – Bölüm 3 (Use Case Diyagramlar)

Önceki iki makalemizde (1, 2) UML’e genel olarak değinip ve modellemede kullanacağımız dokuz diyagram hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde Use Case diyagramından detaylı bahsedeceğiz. Öncelikle, genel Use case diyagramının tanımını hatırlayalım. “Bir kullanıcı ve bir sistem arasındaki etkileşimi anlatan senaryo topluluğudur.” Ivar Jacobson Senaryo tanımı için der ki:
“Aktörle sistem arasında gerçekleştirilen, sonucunda aktöre farkedilir getirisi/ faydası oluşan etkileşimli diyalogdur. ” UML Use Case Diyagramları  sistemin işlevselliğini açıklamak amacıyla kullanılır. Sistemin birbirinden ayrı özelliklerinin detaylarını göstermekten ziyade, Use Case Diyagramlar, tüm mevcut işlevselliği göstermek için kullanılabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri,   Use Case Diyagramlar temelde sequence diyagram ve akış diyagramlarından farklıdır. Use Case diyagramlar dört ana elemandan oluşmaktadır. Aktörler, Sistem (Proje kapsamını belirtir), Use Caseler ve bunlar arasındaki ilişkiler. Şekil…

Cluster ve clustering nedir? Cluster oluşturmanın faydaları nelerdir? (Bölüm I)

Cluster, basit anlamda benzer bir amaç için belirli bir konfigürasyon yapılarak aynı görevi birlikte ya da yedekli çalışmasını sağlayan servistir. Cluster farklı amaçlarla oluşturulabilir fakat son kullanıcı tarafından her zaman tek bir bilgisayar gibi gözükecektir. Bir cluster oluşturmak için en azından iki adet sunucuya ihtiyaç vardır ve bir cluster içindeki her bir sunucu “node” olarak adlandırılır. İhtiyaç olan hizmete göre çeşitli sayıda nodelar bir araya gelerek clusterları oluşturmaktadır. Bir cluster oluşturmak için gerekli sebepler daha fazla performans ihtiyacı, yüksek erişilebilirlik (high availability) ya da her ikisi birlikte olabilir. Şimdi cluster çeşitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden biraz daha yakından inceleyelim. Yüksek erişilebilirlik (High-availability) clusterlarıBu tip cluster yapısında öncelik erişilebilirliği arttırmadır. Bunu tek bir sunucunun görevini herhangi bir donanım yada yazılım problemi oluştuğunda diğer bir sunucunun otomatik olarak devralması olara…