Ana içeriğe atla

Dünya Yazılımcılar Günü Kutlu Olsun!


Bugün yılın tam 256. günündeyiz. Bu da bizim için demek oluyor ki bugün özel bir gün... Çünkü yaklaşık 10 yıldır bugün dünyada Yazılımcılar Günü olarak kutlanıyor. O zaman hadi biraz yazılımdan, bugünün tarihinden bahsedelim.

Geçmişi 1800’lere dayanan kodlamanın, bilgisayar teknolojilerinin ilerlemesi ile paralellik göstermesi hiçbirimiz için sürpriz değil. Hikaye, 1822-1842 yılları arasında, Cambridge Üniversitesi matematikçilerinden Charles Babbage’in iki makina geliştirmesi ve bu makinaların teknoloji yetersizliği nedeni ile çalışmamasıyla başlıyor ve bugünkü bilgisayarların atalarından biri olarak kabul ediliyor (Tabii Çinlilerin Abaküs’ü icadına kadar da geriye gidebilir ama biz daha yakın tarihten bahsedelim). Babbage ve Asistanı Ada Lovelace’ın bu makinalardan Analytical Engine için geliştirdikleri ardışık hesaplama yöntemleri ile de yazılımın temelini atmış oluyorlar. Ve işte bundan sonra dünyayı değiştirecek olan gelişmeler başlıyor. 

O hepimizin fotoğrafını görüp şaşırdığımız bir oda büyüklüğünde, 30 ton ağırlığındaki bilgisayar da 1944-1946 yılları arasında geliştiriliyor. Çalışmalar devam ediyor, zaman geçiyor, teknoloji her dönemde olduğu gibi o yıllarda da durmadan gelişiyor ve sonunda IBM her bilgisayarda kullanılabilecek dil olan FORTRAN’ı (Formula Translator) geliştiriyor. Daha evrensel ve makinadan bağımsız olan bu dil günümüzün yazılım dillerine açılan kapı oluyor. 

Bugün Java, C, Visual Basic, PHP, Python gibi güncel dillerde kodlama yapan yazılımcılarımız işte tüm bu tarihi gelişim ile inanılmaz çözümler yaratıyorlar. 
Ve 16 yıl önce onlara ithaf edilen yılın 256. gününde gerçek tebrikleri ve kutlamaları hak ediyorlar. 2002 yılında, Rusya’da Valentin Balt isimli bir yazılımcı tarafından başlatılan bu özel gün, 2009 yılından beri Rusya’da resmi olarak tanınıyor. Özellikle yazılım endüstrisinin geliştiği ülkelerde de yazılımcılar ve şirketlerde Dünya Yazılımcılar Günü olarak kutlanıyor.

Bir yazılım firması olarak biz de tüm yazılımcıların bu özel gününü kutluyor, emekleri ve yaratıcı zekaları ile bize heyecan verici bir gelecek sundukları için çok teşekkür ediyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

UML ve Modelleme – Bölüm 4 (Class (Sınıf) Diyagramları)

Bir önceki makalemizde UML modellemede kullanılan ilk diyagram olan Use Case diyagramını incelemiştik. Bu makalemizde nesne tabanlı programlamada kullanılan sınıflar ve sınıfların arasındaki ilişkileri modelleyebileceğimiz diyagramlar olan Class(Sınıf) diyagramlarını inceleyeceğiz. UML’de sınıflar, nesne tabanlı programlama mantığı ile tasarlanmıştır. Sınıf diyagramının amacı bir model içerisinde sınıfların tasvir edilmesidir. Nesne tabanlı uygulamada, sınıfların kendi özellikleri (üye değişkenler), işlevleri (üye fonksiyonlar) ve diğer sınıflarla ilişkileri bulunmaktadır. UML’de sınıf diyagramlarının genel gösterimi aşağıdaki gibidir. Şekil 1. Class Diyagram Şekil1’de görüldüğü üzere bir dikdörtgeni 3 parçaya bölüyoruz. En üst bölüm sınıf adını, orta kısım özellik listesini (üye değişkenler) ve en son kısım, işlev listesini (üye fonksiyonlar) göstermektedir. Çoğu diyagramlarda alt iki bölüm çıkarılır. Genelde tüm özellik ve işlevler gösterilmemektedir. Amaç, diyagramın sadece belirli k…

UML ve Modelleme – Bölüm 3 (Use Case Diyagramlar)

Önceki iki makalemizde (1, 2) UML’e genel olarak değinip ve modellemede kullanacağımız dokuz diyagram hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde Use Case diyagramından detaylı bahsedeceğiz. Öncelikle, genel Use case diyagramının tanımını hatırlayalım. “Bir kullanıcı ve bir sistem arasındaki etkileşimi anlatan senaryo topluluğudur.” Ivar Jacobson Senaryo tanımı için der ki:
“Aktörle sistem arasında gerçekleştirilen, sonucunda aktöre farkedilir getirisi/ faydası oluşan etkileşimli diyalogdur. ” UML Use Case Diyagramları  sistemin işlevselliğini açıklamak amacıyla kullanılır. Sistemin birbirinden ayrı özelliklerinin detaylarını göstermekten ziyade, Use Case Diyagramlar, tüm mevcut işlevselliği göstermek için kullanılabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri,   Use Case Diyagramlar temelde sequence diyagram ve akış diyagramlarından farklıdır. Use Case diyagramlar dört ana elemandan oluşmaktadır. Aktörler, Sistem (Proje kapsamını belirtir), Use Caseler ve bunlar arasındaki ilişkiler. Şekil…

Cluster ve clustering nedir? Cluster oluşturmanın faydaları nelerdir? (Bölüm I)

Cluster, basit anlamda benzer bir amaç için belirli bir konfigürasyon yapılarak aynı görevi birlikte ya da yedekli çalışmasını sağlayan servistir. Cluster farklı amaçlarla oluşturulabilir fakat son kullanıcı tarafından her zaman tek bir bilgisayar gibi gözükecektir. Bir cluster oluşturmak için en azından iki adet sunucuya ihtiyaç vardır ve bir cluster içindeki her bir sunucu “node” olarak adlandırılır. İhtiyaç olan hizmete göre çeşitli sayıda nodelar bir araya gelerek clusterları oluşturmaktadır. Bir cluster oluşturmak için gerekli sebepler daha fazla performans ihtiyacı, yüksek erişilebilirlik (high availability) ya da her ikisi birlikte olabilir. Şimdi cluster çeşitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden biraz daha yakından inceleyelim. Yüksek erişilebilirlik (High-availability) clusterlarıBu tip cluster yapısında öncelik erişilebilirliği arttırmadır. Bunu tek bir sunucunun görevini herhangi bir donanım yada yazılım problemi oluştuğunda diğer bir sunucunun otomatik olarak devralması olara…