Ana içeriğe atla

iCloud Nedir?

iCloud, IOS işletim sistemi yüklü cihazımız üzerindeki tüm verileri (kontaklar, e-postalar, resimler videolar, ayarlar vb.) Appple’ın yarattığı internet bulut ortamında saklayan araçlar ve teknolojiler bütünüdür. Yepyeni bir servis olan iCloud’u bir nevi bulut ortamındaki asistanımız olarak da düşünebiliriz. En güzel özelliklerinden birisi tüm IOS cihazlarımızla bazı bilgilerimizi senkronize edebilmemiz.


Ayrıca iCloud sayesinde iTunes kullanım zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. iCloud’u aktif hale getirmek için mevcut Apple ID’miz ve kullandığımız cihazda IOS5 işletim sisteminin yüklü olması yetiyor. iCloud’daki tüm bilgiler Amerika’daki Apple tesislerinde tutuluyor.


iCloud servisini 5 GB veriye kadar ücretsiz kullanabiliyoruz. Daha fazla bilgi tutmak için örneğin 10GB’lık bir alana upgrade yapmak istersek bu hizmetin bedeli yıllık 20$ olarak belirlenmiş.

Deniz KILINÇ

Yorumlar

 1. Apple Apple Apple... BB'de iyi oysa ama iCloud 5GB lık veri kapasitesini ücretsiz kullanmak da çok çekici :)Ücretsiz özelliğinin olduğunu bilmiyordum. Elinize sağlık Deniz Bey.

  Dipnot: Bence ileride 5GB kapasiteyi de yükseltebilirler.

  YanıtlaSil
 2. Itunes kullanma zorunluluğunun ortadan kalkması durumu çok önemli. İlk fırsatta detaylarını inceleyeceğim. Her nedense itunes' a bir türlü ısınamadım.Bilgi için teşekkürler Deniz bey.

  YanıtlaSil
 3. @cigdem bence artık vazgeç şu BB'den bak gel IOS dünyasına :) @tamer iTunes kullanmıyor olmak dediğin gibi güzel bir özellik :)

  YanıtlaSil
 4. Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize klavyenize sağlık. Blogunuzu yakından takip ediyorum. Başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 5. Bilgiler çok işime yaradı sağolun. Macbook Servisleri olarak minnettarız.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel servis, artık yetmiyor bana. Yakın zamanda yükseltme yapacağım

  YanıtlaSil
 7. Apple, işini bence tam anlamıyla yapıyor.Güvenli ve sağlam şekilde. 5 GB yedek yetmeyenler için ise yıllık 20$ maliyet bence hiç birşey.

  YanıtlaSil
 8. Zaten gün geçtikçe bu tür uygulamalara çok daha fazla ihtiyacımız olacak. İyi bir iş.

  YanıtlaSil
 9. emeğinize sağlık teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

UML ve Modelleme – Bölüm 4 (Class (Sınıf) Diyagramları)

Bir önceki makalemizde UML modellemede kullanılan ilk diyagram olan Use Case diyagramını incelemiştik. Bu makalemizde nesne tabanlı programlamada kullanılan sınıflar ve sınıfların arasındaki ilişkileri modelleyebileceğimiz diyagramlar olan Class(Sınıf) diyagramlarını inceleyeceğiz. UML’de sınıflar, nesne tabanlı programlama mantığı ile tasarlanmıştır. Sınıf diyagramının amacı bir model içerisinde sınıfların tasvir edilmesidir. Nesne tabanlı uygulamada, sınıfların kendi özellikleri (üye değişkenler), işlevleri (üye fonksiyonlar) ve diğer sınıflarla ilişkileri bulunmaktadır. UML’de sınıf diyagramlarının genel gösterimi aşağıdaki gibidir. Şekil 1. Class Diyagram Şekil1’de görüldüğü üzere bir dikdörtgeni 3 parçaya bölüyoruz. En üst bölüm sınıf adını, orta kısım özellik listesini (üye değişkenler) ve en son kısım, işlev listesini (üye fonksiyonlar) göstermektedir. Çoğu diyagramlarda alt iki bölüm çıkarılır. Genelde tüm özellik ve işlevler gösterilmemektedir. Amaç, diyagramın sadece belirli k…

UML ve Modelleme – Bölüm 3 (Use Case Diyagramlar)

Önceki iki makalemizde (1, 2) UML’e genel olarak değinip ve modellemede kullanacağımız dokuz diyagram hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde Use Case diyagramından detaylı bahsedeceğiz. Öncelikle, genel Use case diyagramının tanımını hatırlayalım. “Bir kullanıcı ve bir sistem arasındaki etkileşimi anlatan senaryo topluluğudur.” Ivar Jacobson Senaryo tanımı için der ki:
“Aktörle sistem arasında gerçekleştirilen, sonucunda aktöre farkedilir getirisi/ faydası oluşan etkileşimli diyalogdur. ” UML Use Case Diyagramları  sistemin işlevselliğini açıklamak amacıyla kullanılır. Sistemin birbirinden ayrı özelliklerinin detaylarını göstermekten ziyade, Use Case Diyagramlar, tüm mevcut işlevselliği göstermek için kullanılabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri,   Use Case Diyagramlar temelde sequence diyagram ve akış diyagramlarından farklıdır. Use Case diyagramlar dört ana elemandan oluşmaktadır. Aktörler, Sistem (Proje kapsamını belirtir), Use Caseler ve bunlar arasındaki ilişkiler. Şekil…

Cluster ve clustering nedir? Cluster oluşturmanın faydaları nelerdir? (Bölüm I)

Cluster, basit anlamda benzer bir amaç için belirli bir konfigürasyon yapılarak aynı görevi birlikte ya da yedekli çalışmasını sağlayan servistir. Cluster farklı amaçlarla oluşturulabilir fakat son kullanıcı tarafından her zaman tek bir bilgisayar gibi gözükecektir. Bir cluster oluşturmak için en azından iki adet sunucuya ihtiyaç vardır ve bir cluster içindeki her bir sunucu “node” olarak adlandırılır. İhtiyaç olan hizmete göre çeşitli sayıda nodelar bir araya gelerek clusterları oluşturmaktadır. Bir cluster oluşturmak için gerekli sebepler daha fazla performans ihtiyacı, yüksek erişilebilirlik (high availability) ya da her ikisi birlikte olabilir. Şimdi cluster çeşitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden biraz daha yakından inceleyelim. Yüksek erişilebilirlik (High-availability) clusterlarıBu tip cluster yapısında öncelik erişilebilirliği arttırmadır. Bunu tek bir sunucunun görevini herhangi bir donanım yada yazılım problemi oluştuğunda diğer bir sunucunun otomatik olarak devralması olara…