Ana içeriğe atla

Ve Mikrofon Siri'ye Geçerse...

 
IPhone 4S’in çıkmasıyla birlikte Siri hakkında çok konuşuldu. Bu kez mikrofonu Siri’ye tutmaya çalıştık ve bakın nasıl gelişmeler oldu. :)

Apple’ın Phil Schiller’ı için hem iyi bir haber hem de kötü bir haber olan “Kovuldun, ama iPhone 4S’in kalabilir.” en popüler söylemler arasında... CEO Tim Cook, iPhone’un yeni zeki personelinin ismini Siri koyup O’nu dünya çapında Kıdemli Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı görevine getirdi çünkü zeka kapasitesinin fazla olması sebebiyle Siri, sıradan bir iPhone asistanı olma konusunda çok mutsuz oluyordu. Siri göreve geçer geçmez gücünü dünya çapında hemen göstermeye başladı.

siri_apple_yonetim

Siri, Schiller’ın bir çok açıdan güncellenmiş versiyonu sanki... Mesela Siri hiç uyuma ihtiyacı hissetmediği gibi sağlık sigortasına da ihtiyacı olmuyor. (Çünkü Tim Cook, 2 yıl boyunca AppleCare’e, Apple’ın bakım ve destek departmanına, ödeme yaptı) Schiller, bütün zamanını değeri çok fazla olan bir ofiste geçirirken Siri de sadece küçük bir çekmecede iş hayatını sürdürüyor. Böylece Siri, hem akıllı hem de masrafsız bir yönetici olarak parmakla gösteriliyor. :) Gerçi kaynaklarımızdan gelen son habere göre Siri çoktan büyük ve konforlu bir çekmece talebinde bulunmuş bile…


Siri hakkında en önemli konu ise Siri’nin kendisini pazarlama konularında çok iyi olduğunu kanıtlaması. Daha işe başladığı gün,  reklam kampanyalarını alt ederek 2012 medya bütçesini yeniden çalıştı ve kendisinden daha az zeki ve cinsiyeti erkek olarak tasarlanacak bir ortak için 48 milyon $ lık fon bile oluşturdu.
Siri’nin kendisi hakkında “ Ben hisse senedi opsiyonlarına sahip mütevazi ve zeki bir yöneticiyim” dediği sosyal medya gündemlerini oldukça meşgul etmekte… Bu söylem karşısında Siri, halk tarafından tamamen desteklenirken diğer Apple yöneticileri de kendi iş pozisyonlarının güvenliği açısından şüpheye düşmüş gibi gözüküyor. :)

siri_koltuk

Siri’nin dünya çapında Kıdemli Ürün Pazarlama Başkan Yardımcılığı görevine terfi ettirilmesinden sonra Tim Cook bile kendi koltuğunu Siri’ye kaptırabilme düşüncesi içerisine girmiş. Hatta Tim Cook’a Siri’nin de katıldığı ilk yönetim kurulu toplantısında Siri’nin koltuğundan memnun olup olmadığı sorusu yöneltildiğinde Cook'a fırsat vermeden Siri “ Tim, senin koltuğunda çok daha rahat edeceğimden emin olabilirsin” dedi. :)

iPhone4S_Steve_jobs


Çiğdem TANKER | Eğitim ve Dokümantasyon Uzmanı | Blog Yöneticisi

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

UML ve Modelleme – Bölüm 3 (Use Case Diyagramlar)

Önceki iki makalemizde (1, 2) UML’e genel olarak değinip ve modellemede kullanacağımız dokuz diyagram hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde Use Case diyagramından detaylı bahsedeceğiz. Öncelikle, genel Use case diyagramının tanımını hatırlayalım. “Bir kullanıcı ve bir sistem arasındaki etkileşimi anlatan senaryo topluluğudur.” Ivar Jacobson Senaryo tanımı için der ki:
“Aktörle sistem arasında gerçekleştirilen, sonucunda aktöre farkedilir getirisi/ faydası oluşan etkileşimli diyalogdur. ” UML Use Case Diyagramları  sistemin işlevselliğini açıklamak amacıyla kullanılır. Sistemin birbirinden ayrı özelliklerinin detaylarını göstermekten ziyade, Use Case Diyagramlar, tüm mevcut işlevselliği göstermek için kullanılabilir. Buradaki en önemli noktalardan biri,   Use Case Diyagramlar temelde sequence diyagram ve akış diyagramlarından farklıdır. Use Case diyagramlar dört ana elemandan oluşmaktadır. Aktörler, Sistem (Proje kapsamını belirtir), Use Caseler ve bunlar arasındaki ilişkiler. Şekil…

UML ve Modelleme – Bölüm 4 (Class (Sınıf) Diyagramları)

Bir önceki makalemizde UML modellemede kullanılan ilk diyagram olan Use Case diyagramını incelemiştik. Bu makalemizde nesne tabanlı programlamada kullanılan sınıflar ve sınıfların arasındaki ilişkileri modelleyebileceğimiz diyagramlar olan Class(Sınıf) diyagramlarını inceleyeceğiz. UML’de sınıflar, nesne tabanlı programlama mantığı ile tasarlanmıştır. Sınıf diyagramının amacı bir model içerisinde sınıfların tasvir edilmesidir. Nesne tabanlı uygulamada, sınıfların kendi özellikleri (üye değişkenler), işlevleri (üye fonksiyonlar) ve diğer sınıflarla ilişkileri bulunmaktadır. UML’de sınıf diyagramlarının genel gösterimi aşağıdaki gibidir. Şekil 1. Class Diyagram Şekil1’de görüldüğü üzere bir dikdörtgeni 3 parçaya bölüyoruz. En üst bölüm sınıf adını, orta kısım özellik listesini (üye değişkenler) ve en son kısım, işlev listesini (üye fonksiyonlar) göstermektedir. Çoğu diyagramlarda alt iki bölüm çıkarılır. Genelde tüm özellik ve işlevler gösterilmemektedir. Amaç, diyagramın sadece belirli k…

Cluster ve clustering nedir? Cluster oluşturmanın faydaları nelerdir? (Bölüm I)

Cluster, basit anlamda benzer bir amaç için belirli bir konfigürasyon yapılarak aynı görevi birlikte ya da yedekli çalışmasını sağlayan servistir. Cluster farklı amaçlarla oluşturulabilir fakat son kullanıcı tarafından her zaman tek bir bilgisayar gibi gözükecektir. Bir cluster oluşturmak için en azından iki adet sunucuya ihtiyaç vardır ve bir cluster içindeki her bir sunucu “node” olarak adlandırılır. İhtiyaç olan hizmete göre çeşitli sayıda nodelar bir araya gelerek clusterları oluşturmaktadır. Bir cluster oluşturmak için gerekli sebepler daha fazla performans ihtiyacı, yüksek erişilebilirlik (high availability) ya da her ikisi birlikte olabilir. Şimdi cluster çeşitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden biraz daha yakından inceleyelim. Yüksek erişilebilirlik (High-availability) clusterlarıBu tip cluster yapısında öncelik erişilebilirliği arttırmadır. Bunu tek bir sunucunun görevini herhangi bir donanım yada yazılım problemi oluştuğunda diğer bir sunucunun otomatik olarak devralması olara…